Jakie usługi oferują zakłady blacharsko – lakiernicze?

Jakie czynności wchodzą w skład standardowych usług blacharsko – lakierniczych? Czy można całkowicie zmienić kolor swojego samochodu, odnowić go lub zamalować szpecące karoserię zarysowania? Jeśli nie wiesz, czym dokładnie zajmują się te serwisy samochodowe, oto kilka podpowiedzi!

Jak wskazuje nazwa, takie zakłady zajmują się wykonywaniem usług blacharskich i lakierniczych samochodów osobowych oraz dostawczych. Swoim klientom oferują najróżniejszy przekrój usług, np wyrównanie wgnieceń auta czy położenie lakieru. Wszystko zależy od poziomu wykwalifikowania pracowników i ich umiejętności, ale standardowe czynności to właśnie te związane z naprawą samochodów po wypadku, usuwanie korozji oraz lakierowanie rys i większych ubytków. Niezbędne umiejętności w tym zawodzie to przede wszystkim doświadczenie w lakierowaniu elementów karoserii, przygotowywanie podłoża czy dobieranie lakieru do typu nadwozia. Wiele zakładów blacharsko – lakierniczych oferuje swoim klientom także lakierowanie artystyczne aut. Z takiej usługi korzystają nie tylko miłośnicy tuningu – namalowane na samochodzie wzory na pewno wyróżnią go spośród innych i będą rzucały się w oczy!

Czym zajmują się blacharze? To im powierzane są wszystkie czynności związane z przywróceniem autu świetności po wypadku – prostują oni blachy samochodu, wygładzają i ponownie montują. Ich praca często uzupełnia się z zajęciami lakierników: można wykonać u nich takie usługi jak np. odnowienie koloru samochodu, jego zmiana na zupełnie inny odcień lub pomalowanie tylko niektórych elementów karoserii. Jeśli w wyniku zarysowania zszedł tylko kawałeczek lakieru, nie ma się czym martwić – wykwalifikowany lakiernik zaradzi temu problemowi w kilka chwil. Odpowiednio dobierze podkład, przygotuje podłoże, dobierze lakier i szybko zakryje szpecące rysy. Niektóre z zakładów oferują także usunięcie z powierzchni karoserii żywicy czy innych, trudnych do pozbycia się zanieczyszczeń.