Lakiernictwo na przestrzeni lat

Dobry lakiernik jest w cenie – każdy posiadacz samochodu dobrze wie, że na wszelki wypadek zawsze trzeba wiedzieć, gdzie znaleźć dobry warsztat lakierniczy. Warszawa jest pełna przeróżnych firm zajmujących się takimi usługami, ale łatwo policzyć można te, które naprawdę warto odwiedzić. Wielu lakierników to specjaliści uczeni swojego fachu przez ojców i dziadków. Bo przecież lakiernictwo samochodowe to wcale nie młody zawód – jego korzeni trzeba szukać jeszcze w początkach XX wieku.

Tradycja i trudna praca – lakiernik Warszawa

W początkach rozwoju motoryzacji proces lakierowania był skomplikowany – do malowania samochodów stosowane były te same techniki, które używane były do malowania wozów konnych. Z początku stosowano mało wytrzymałe farby na bazie olejów, które pod wpływem słońca i deszczu traciły kolor. Wtedy nie można było liczyć na szybki odbiór samochodu z warsztatu, gdyż taka powłoka potrafiła schnąć nawet kilka tygodni. Zmiany przyniósł dopiero motoryzacyjny geniusz Henry Ford, który stworzył pierwszy szybkoschnący lakier dedykowany do samochodów. Była to specjalna emalia bitumiczna, która miała więcej wspólnego z asfaltem niż współczesnym lakierem samochodowym. Prawdziwe podwaliny pod nowoczesne lakiernictwo dała współpraca koncernu General Motors z firmą Dupont – owocem ich badań było opracowanie substancji zwanej piroksyliną, którą można było niemal dowolnie barwić, a jej wysychanie trwało zaledwie kilka minut.

Tani lakiernik Warszawa – profesja z tradycjami

W XXI wieku chemia przemysłowa oddała nam do dyspozycji wiele trwałych i pięknych lakierów. Nowoczesne technologie zapewniły także inne narzędzia – ewoluowały pistolety lakiernicze, stworzono specjalne lampy do szybkiego suszenia lakieru na autach. Cała branża zaliczyła przez ostatni wiek ogromny skok naprzód, ale jedno się nie zmieniło – najważniejszą częścią procesu lakierowania aut jest wciąż człowiek. Dokładność i doświadczenie to rzeczy ponadczasowe, które wciąż są cenione i niezwykle ważne w tym zawodzie.